Το θαύμα της Κωνσταντινούπολης

Το Σάββατο 29 Μαΐου έχομε τελικό Champions League και λέω να θυμηθούμε έναν από τους ποιό συναρπαστικότερους τελικούς στην ιστορία της διοργάνωσης. Θα γυρίσουμε τον χρόνο πίσω 16 χρόνια, το 2005 στην Κωνσταντινούπολη οπού η Λίβερπουλ κέρδισε τον αγώνα μετά από έναν χορταστικό αγώνα με κανομικό αγώνα ,μετά με παράταση και στο τέλος με τα πέναλτι.

Αλλά ας τα δούμε αναλυτικότερα: Η Μίλαν με τον Κάρλο Αντσελότι και η Λίβερπουλ με τον Ράφα Μπενίτεθ στον πάγκο της η καθεμία ομάδα.

Το ξεκίνημα των «ροσονέρι» ήταν εντυπωσιακό, με την Λίβερπουλ να πέφτει σε... κατάθλιψη από το 1' της αναμέτρησης και το γκολ του Μαλντίνι. Ο μεγάλος Ερνάν Κρέσπο με γκολ στο 39' και το 44' κάνει το 3-0 Πολλοί οπαδοί της Λίβερπουλ ξεκινούν ήδη να φεύγουν από το γήπεδο , αλλά στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό αλλάζει στην κυριολεξία..

Ο Στίβεν Τζέραρντ μειώνει στο 54', αλλά οι περισσότεροι δεν πιστέυαν οτί θα αλλάξει κάτι αφού ήταν πίσω δύο γκόλ. Ο Σμίτσερ βάζει και δεύτερο γκολ και το τελικά το τρίτο γκόλ της ισοφάρισης έρχεται με τη διπλή προσπάθεια του Τσάμπι Αλόνσο, που αστοχεί σε πέναλτι αλλά στην επαναφορά «γράφει» το 3-3 και... τρελαίνει όλη την Ευρώπη!

Το 3-3 παραμένει μέχρι το 90' του παιχνιδιού αλλά και στον έξτρα χρόνο της παράτασης. Και έτσι πάμε στα πέναλτι.Ο βραζιλιάνος Διεθνής με την σελεσάο ,Ντίντα κάτω από τα δοκάρια της Μίλαν καιο επίσης Διεθνής Πολωνός Γέρζι Ντούντεκ κάτω από τα δοκάρια της Λίβερπουλ.

Ο Σερτζίνιο αστόχησε στο πρώτο της Μίλαν, ενώ ο μεγάλος Πίρλο δεν βρήκε στόχο στο δεύτερο. Χάμαν και Τζιμπρίλ Σισέ εκτελούν εύστοχα για τους Άγγλους, ενώ Τόμασον και Κακά θα βρουν στόχο για τη Μίλαν, την ώρα που ο Ρίσε αστοχεί και της δίνει... ελπίδα. Ο Σμίτσερ έχει σκοράρει για το 3-2 και ο Αντρέι Σεφτσένκο εκτελεί το τελευταίο πέναλτι.

. Αυτή τη φορά, όμως, ο Ντούντεκ έδιωξε το πέναλτι του Ουκρανού και η Λίβερπουλ κατάφερε να πάρει το πέμπτο Champions League στην ιστορία της .

Ο τελικός αυτός αποκαλείται «Το θαύμα της Κωνσταντινούπολης»...Ένας από τους καλύτερους, αν όχι ο κορυφαίος τελικός όλων των εποχών.